2022. január 23. vasárnapZelma, Rajmund
Kolozsvár >> Más város
Hajnali hírlevél >> Feliratkozás

Tusványos politikamániásoknak és ínyenceknek

S. G. 2005. július 13. 17:43, utolsó frissítés: 17:38

A szabadegyetem 147 verzión átesett programjából válogattunk: előadók, viták, koncertek.





– Már a 147. változatánál tart a Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor programja, és remélhetőleg ez lesz a végleges – mesélte Szabó András, az esemény főszervezője a tábort másodízben beharangozó kolozsvári sajtótájékoztatón szerda délben.

Szilágyi Zsolt, volt RMDSZ-képviselő azt magyarázta: a racionális vita és a nyitottság jegyében az idén is – "egyesek szerint túl nagy, mások szerint túl kicsi" létszámban hívtak RMDSZ-politikusokat a szabadegyetemre, azzal együtt, hogy a rendezvény markánsan a jobboldali-autonomista értékeket jeleníti meg.



Szilágyi információja szerint a mintegy 200 előadó túlnyomó többsége visszajelzett és ott is lesz a tusnádfürdői kempingben július 17-24. között. Ám azt még nem tudni biztosan, hogy a mostani tervnek megfelelően valóban egy előadói asztalnál fog értekezni péntek délelőtt a néppárti értékekről Markó Béla és Tőkés László.

A főszervező szerint árvíz a kemping területét nem fenyegeti, s az előrejelzések szerint jövő héten napfényes időre lehet számítani Tusványoson, ahol a tavalyi zárónapon több, mint 10 ezer résztvevő fordult meg. (A szabadegyetem és diáktábor részletes programját a tusvanyos.ro oldalról lehet letölteni.)


__________________________________

POLITIKAMÁNIÁSOKNAK


1. A polgári alternatíva esélyei

Kövér László (elnök, Fidesz Országos Választmánya), Szász Jenő Moderátor: Papp Előd (volt alpolgármester, Csíkszereda)
július 18., hétfő, Fősátor – délutáni előadás, 16.30


2. Pártok, trendek, rendszerek a 2004-es választásokat követően

Pesti Sándor (adjunktus, ELTE ÁJK), Alexandra Ionescu (Buk. Egyetem), Szász Alpár Zoltán (adjunktus, BBTE), Bakk Miklós (adjunktus, BBTE), Simon János (Miskolci Egyetem), Adrian Moraru, Mircea Toma (Academia Catavencu, Media Monitoring Agency). Moderátor: Székely István (Magyar Kisebbség, felelős szerkesztő)
július 19., kedd, Jakabffy Elemér Alapítvány (JEA) sátor, 17.00


3. Kisebbségi jogok és autonómia az EU-ban

Gál Kinga (EP képviselő, Fidesz), Eckstein-Kovács Péter (szenátor, RMDSZ), Kónya Hamar Sándor (parlamenti képviselő, RMDSZ), Tytti Isoohokana- Asunmaa (volt ET-raportőr, Finnország), Christoph Pan (professzor, az Etnikai Csoportok Dél-Tiroli Intézetének igazgatója), Smaranda Enache (társelnök, Pro Europa Liga), Davide Zaffi (Trentino, Dél-Tirol Autonóm Terület képviselője), Elisabeth Nauclér (az Åland szigeteki adminisztráció vezetője). Moderátor: Daniel Barbu (Politológia Tanszék, Bukaresti Egyetem)
kedd, Fősátor – délutáni előadás, 15.30


4. A román, magyar és az EU-s külpolitika kölcsönhatásai

Németh Zsolt (elnök, Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottság), Gál Kinga (EP képviselő, Fidesz), Adrian Severin (parlamenti képviselő, PSD, Románia), Smaranda Enache (társelnök, Pro Európa Liga), Szilágyi Zsolt (alelnök, EMNT), Anton Niculescu (államtitkár, Külügyminisztérium). Moderátor: Lőrincz Csaba (külpolitikai főtanácsadó)
július 20., szerda, délelőtti előadás, 10.00


5. A szólásszabadság lehetőségei és határai

Szalai Annamária (az ORTT tagja), Gajdics Ottó (vezérigazgató-helyettes, Hír TV), Tamás Ervin (Népszabadság), Kovács Csaba (Erdély.ma), Kondor Katalin (elnök, Magyar Rádió), Bódis András (rovatvezető, Heti Válasz), Rãzvan Martin (Media Monitoring Agency), Ioana Lupea (rovatvezető, Evenimentul Zilei)
szerda, Fősátor – délutáni előadás – Médiasátor, 15.30


6. Új demokráciák a volt Szovjetunió peremvidékén

Stier Gábor (külpolitikai rovatvezető, Magyar Nemzet), Deák András (kutató, Teleki Intézet). Moderátor: Lőrincz Csaba (külügyi főtanácsadó, Magyarország)
szerda, Budapest Analyses – MN, 17.00


7. Az igazságügy reformja Romániában

Monica Macovei (igazságügyi miniszter, Románia). Moderátor: Kerekes Gábor (képviselő, RMDSZ)
szerda, Fősátor – Esti előadás, 18.00


8. Az autonómia esélyei és korlátai Romániában

Dr. Csapó I. József (elnök, Székely Nemzeti Tanács), Toró T. Tibor (parlamenti képviselő, RMDSZ, alelnök, EMNT), Daniel Barbu (Bukaresti Egyetem, Politikatudományi tanszék), Tulit Attila (alelnök, SZNT), Marian Mandache (Romani C.R.I.S.S., Bukarest), Máté András (parlamenti képviselő, RMDSZ), Sógor Csaba (szenátor, RMDSZ), Garda Dezső (képviselő, RMDSZ). Moderátor: Bakk Miklós (adjunktus, BBTE)
július 21., csütörtök, délutáni előadás, 15.30


9. Románia kisebbségjogi helyzete az integráció tükrében

Daniel Barbu (docens, Buk. Egyetem), Alexandra Ionescu (dékán, Buk. Egyetem), Toró T. Tibor (parlamenti képviselő, RMDSZ, alelnök, EMNT), Fórika Éva (Integratio alapítvány, Temesvár), Costel Bercus (Romani C.R.I.S.S., Bukarest), Dan Niþã (Ofensiva Tinerilor – Uniunea Tinerilor Polonezi). Moderátor: Szokoly Elek (Pro Europa Liga, Marosvásárhely)
csütörtök, JEA társadalomtudományi előadás, 17.00


10. Reformcsomag és előrehozott választások októberben?

Bogdan Olteanu (parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter, Románia). Moderátor: Tamás Sándor (képviselő, RMDSZ)
július 22. péntek, Fősátor, 14.30


11. Titkosszolgálatok és ügynöklisták Szlovákiában, Magyarországon, Romániában

Pintér Mária (volt átvilágító bíró), Bukovszky László (Szlovákia), Marius Oprea (történész, Brassó), Cristian Pârvulescu (elnök, Pro Democraþia). Moderátor: Lázok Klára (doktorandus, ELTE Atelier)
péntek, JEA társadalomtudományi előadás, 17.00


12. Magyarország jövője jövőre

Orbán Viktor (a polgári kormány miniszterelnöke),
Matolcsy György (elnök, Polgári Magyarországért Alapítvány, a polgári kormány gazdasági minisztere). Moderátor: Németh Zsolt (elnök, Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottsága)
július 23, szombat, délelőtti előadás, 11.00



__________________________________

ÍNYENCEKNEK



1. Baloldali kisebbségi értelmiség az ötvenes-hatvanas években

Vékás János (Szerbia), Novák Zoltán (Románia)
július 18., hétfő, JEA társadalomtudományi előadás, 17.00


2. Verespatak – Az új Eldorádó
július 22, filmvetítés, Csűr, 19.30


3. Hálózatfejlesztési stratégiák Erdélyben és a Kárpát-medencében

Kolumbán Gábor (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE, Csíkszereda), Balogh Márton (igazgató, CIVITAS Alapítvány, Kolozsvár), Orbán Miklós (képzési vezető, LAM Alapítvány, Illyefalva), Ríz Ádám (Hídvégi Mikó Alapítvány), Bara Gyula (miniszteri tanácsos), Antal Árpád (parlamenti képviselő, RMDSZ). Moderátor: Molnár György (RTA, Békéscsaba)
Ergo – RTA (Regionális Tudáshálózatokért Alapítvány, Békéscsaba) – Régiófejlesztés műhely, július 19., kedd, 14.00


4. Demográfia és migráció

Vukovich Gabriella (demográfus, igazgató, Demostat), Kiss Tamás Székely András (közgazdász, demográfus, Semmelweis Egyetem, Magatartástudományi Kutatóintézet munkatársa), Gyurgyík László (szociológus, Alapítvány). Moderátor: Lakner Zoltán (szociológus, PPTE)
kedd, Budapest Analyses – Magyar Nemzet, 17.00


5. Filmvetítés, utána beszélgetés a Tarantino-effektusról

Zudor Imolával (műsorszerkesztő, Duna Televízió)
július 20., szerda, Csűr, 15.30


6. Életút-beszélgetés Czey-Bert Robert Gyulával, új-guineai szabadságharcossal, gasztronómiai szakértővel

Moderátor: Fekete Oszkár
szerda, Ergo sátor, 18.00


7. Tündérground (nu-jazz, RO), Amorf Ördögök (alternatív, HU), Shukar Collective (electronic, RO)
Szerdai koncertek 21.00 – 24.00 óra között


8. Európa fejlesztése – Költségvetés 2007–2013

Nagy Zsolt (távközlési és informatikai miniszter, Románia), Gyurovszky László (régiófejlesztési miniszter, Szlovákia), Varga Mihály (alelnök, Fidesz, a polgári kormány pénzügyminiszetere), prof. Dr. Cséfalvay Zoltán (Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem), Pálfi István (EP képviselő, Fidesz), Szabó Sámuel (Sapard központi igazgató, Románia). Moderátor: Mátis Jenő (Kolozs megyei tanácsos, RMDSZ)
július 21., csütörtök, délelőtti előadás, 10.00


9. Jurta felállítása

…és íjász bemutató (inkább fiúknak, de lányoknak is) – szabadtéren, kézműves foglalkozás: nemezelés (inkább lányoknak, de fiúknak is) – jurtában
csütörtök, MIT sátor – Partnerek sátra, 11.00 – 14.00


10. Multik regionális terjeszkedése és a helyi piacok

Hernádi Zsolt (elnök, MOL), Nagy István (bankár), Pászkány Árpád (elnök, Sigma Center), Spéder Zoltán (alelnök, OTP), Lábody László (UKKA), Gansperger Gyula (vezérigazgató-helyettes, Wallis). Moderátor: Várady Zoltán (MOL)
július 22., péntek, Fősátor – délutáni előadás, 16.00


11. Faludy Györggyel beszélget Márkus Barbarossa János
péntek, Irodalmi sátor, 17.00


12. Boban Markovic Orkestar (fúvószenekar, SER)
július 13., szombat, 21.00

Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!

ÉletmódRSS