Régi képeslapok alapján épül újra Borszék
G.E. 2012. augusztus 08. 10:35, utolsó frissítés: 10:35Líder-várossá izmosodna Erdély egykori leghíresebb Hargita megyei fürdővárosa. Aki az utóbbi négy évben nem járt Borszékon, hanem előtte szomorkodott a haldokló településen, most jól elámulhat.
Mik József polgármester, a megye támogatását élvezve, régi képeslapokat nézegetve „lapról-lapra” teremti újra az egykori pompát.
Borszék, az egykoron Karlovy Vary-val, Badennel, Ótátrafüreddel egyenrangú fürdőhely részben még mindig csak árnyéka egykori önmagának – de
a hajdani fénye visszaszerzésén dolgozó fürdőváros
a hétvégén zárult Borszéki Napokra már a 40-es években népszerű Napfürdő-Lelátóját is újrateremtette – és megtoldta egy Felsőborszéki Millenium-parkkal.
Szerencse a lelkes, sokszor névtelen képeslapgyűjtőknek, könnyen lekövethető blogjaik révén is, hogyan rajzolja újra a város arculatát Borszék.
A 2009-ben avatott Tündérkert-fürdőnél feljebb, a 2008-ban SAPARD-támogatásból épült kerülőúton vonulunk ki a Millenium-parkból – utóbbihoz az eladósorban lévő (örökösnek visszaszolgáltatott) régi poliklinika épülete szolgál. 2008-at megelőzően itt gyakorlatilag járhatatlan földút fogadta a turistákat -, ám most a Napfürdőhöz turistaösvény is vezeti a természetjárókat.
A felújított szőkőkút az angol parkban/augusztus 4. (G.E):
A pazar panorámát kínáló, natúr faanyagból készült építmény avatóján mondott beszédében Mik József polgármester jelezte: a Borszék Fellendítéséért Egyesületet a város 2005-ben hozta létre azzal a céllal, hogy pontszerű megvalósításokat hozzanak létre. Azóta minden évben sikerült pályázati forrásokat szerezniük elképzeléseikhez Hargita Megye Tanácsától: közte az Arany János pihenőhelyet, borvízforrást felújítani, információs irányjelző táblákat kihelyezni a városba, stb. – így sikerült ezt a Napfürdőt is felépíteni.
A régi Napfürdő kissé lejjebb volt, a Kiserdő helyén,
és az ide kihelyezett nyugágyakon a turisták igénybe vették a nap gyógyító hatását. Úgy vagyok én vele, hogy nézegetem időnként a képeslapos könyvet, és álmodozom: ezt is, azt is építsük vissza. Így sikerült az Ó-sáros-fürdőt felújítani – amelynek körülbelül egy hónap múlva lesz az átadása -, vagy a Borvízmúzeumot felépíteni a régi Lázár-fürdő alapján. Így akarjuk majd a Lobogó-forrást is visszaépíteni, így lesz meg, remélem, a többi is – mondta Mik József, akit június 10-én elsöprő többséggel (1254 a 240-hez) választottak újból polgármesternek.
A Lelátó-Napfürdő megvalósításának összköltségvetése 12000 lej, ebből 5000 lejt Hargita Megye Tanácsától nyertek, 5500 lej az önrész, a különbséget a Borszékért Egyesület tette hozzá.
„Noha Maroshévíz a térség megyei jogú városa, ami megyei jogú városunk ebben a térségben az Borszék, és ha Bukovinával össze tudjuk kötni a megyénk északi részét, illetve Borszéket össze tudjuk kötni Gyergyóval – amin dolgozunk: lépegetünk, még most is, amikor ellenzékben vagyunk -, akkor igazából ennek a városnak a térségirányító, „líder”-szerepét meg tudjuk erősíteni” – mondta Borboly Csaba, a Napfürdő és a Milleniumi park avatójára meghívott főtámogató, Hargita Megye Tanácsa elnöke.
Hozzátette: ehhez szükség van arra is persze, hogy a szakoktatás, és még sok olyan összetevő feléledjen, ami elsorvadt – mert húsz évig nem volt jó kezekben a város, hanem rosszhiszemű magánosítóknak a kezébe került a vagyona: most ezt a helyi tanács, a polgármester úr, a helyi vállalkozók próbálják helyrehozni, kialakítani, ami nem könnyű feladat - fogalmazott.
A két eseményen és a városnapokon számos testvértelepülés - Bácsalmás, Fonyód, Pilisvörösvár, Zákányszék, és a felvidéki Tallós – küldöttségei voltak jelen, köztük a bonyhádi Bartina népi zenekar, akik gyakorlatilag átmuzsikálták a borszékieknek a három napot. Hetedszerre vannak Borszéken, ismerik az összes forrását, és nagy léptékben látják a fejlődés ívét. Kovács Gábor zenész ragyogó arccal meséli: nagy élményük idén, hogy a péntek esti (augusztus 3.) táncházukon húsz-harmincszor annyian voltak, mint az ezt követő diszkóban. Az erre rendszeresen járónak ez nem túl meglepő: hiszen a városban közel féltucat gyerek-néptáncegyüttes működik.
A megyeelnök keresztúri borkóstolóról jött át Borszékre, de már Tekerőpatakon várják, búcsúzik, szokásától eltérően: nélküle megy ki az ünneplő társaság a hegyre. Ezúttal a Bartina egy olyan új, tájba illő menedékházhoz kíséri ki a Nagy-Bükk-havasra a vendégeket, amely legutóbb még zárva volt a nyilvánosság előtt: cégére most sincs, “Béláék menedékházaként” ismerős. Mind Béla és párja – a gondnokházaspár -, mint a tulajdonos magyarországi.
A traktorhoz kötött szekéren feljövet idegenvezetőnk, Farkas Aladár helytörténész-újságíró sorra mutatja: néhol háromszáz hektárt is vásároltak magyarországiak. Föld alatt vezették ki a villanyáramot, van víz is 1300 méteren. Ez mentésnek számít. Benn a városban létezik “bukovinai negyed” is.
Míg lepereg egy gyors zápor, benn a városban a vásári hangulatban és koncertszínpadnál fürdőzik a közönség: idén az EDDA tekeri – s noha Borszék hosszútávú fenntartható fejlesztési terve szerint a település “gyenge pontja” a vasúti megközelíthetőség hiánya,
Maroshévízről is sereglenek át a magyarok.
Kint a csúcsig végig kerékpárút-jelzés. Az off-road kultusz 4x4-es menedékházáig pedig folyamatosan találkozunk száguldozó terepgépekkel. A menedékháznál már gyengül a mobiltelefon térerő. Odabent, a lépcsőfeljáró alól, több láda “könyvtári” könyvből válogathat olvasnivalót az internettől elszakadó: itt van mind a klasszikusok java, de társalgási gyakorlati kézikönyv is: “Hogyan kezdeményezzünk társalgást és szerezzünk barátokat?” A Bartina zene mellett itt ez sutba vethető.
Az asztalnál mesélik: a 89-es váltás óta közel 20 évig szinte semmi nem történt Borszéken, de az utóbbi ciklusban járdaaszfalt, új aszfalt a főúton, a nagy parkolónál, Kossuth-kút felé is, a körúton, ditrói úton is, parkok szépültek meg, sétálóutak, szép macskakővel borítva és stílusos lámpákkal megvilágítva. Épült egy lábfürdő, sípálya, Mofetta (rendszeres kezelési lehetőséggel, szakemberrel), újraépült a Kultúrház, bővült az iskola, egyre több új villa épül, de szerencsére a régieket is kezdik felújítani, új szociális lakások épültek, megszépültek a kutak is.
Most épül az új wellness-központ és gyógyfürdő
a Háromliget-tisztás egyik tisztásán: már júniusra el kellett volna készülnie, de a kormányváltás miatt kicsúsznak a határidőből: most novemberre remélik az átadást. A csatornázáson is folyamatosan dolgoznak, bicikli utakon, és a képeslapokon látható régi díszkapu is újraterveződik.
Mik József pedig Alsó-Borszékon nem ölt pénzt a nem reprezentatív, de annál problémásabb városházába: lebontatta és parkot terveztek a helyére. Most a hivatala egy takaros új épületben dolgozik – nem nagyobban, mint a mellette lévő kávézó. Irodájában mindenütt a borszéki borvíz századelős, szecessziós reklámtervei – és kézügyben a képeslapok.
Kint már húzza a Bartina mikor befelé indul, ezúttal gyalog, a társaság. Desszertnek ott a málna – adrenalinnal ott a medvés-riogatás, de ezúttal csak az 1890-es képeslapról, bocskoros legyőzői mellől köszön a mackó.
Borszék román nyelvű turisztikai ajánlója, Farkas Aladár idegenvezetésével:
Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!
ÉletmódRSS
Bevásárlóközpontban lesz látható két csontváz, amelyek a legismertebb szerelmes drámáját idézik

Az hittem, hogy a tokiói olimpián korlátoztak minket, pedig ehhez képest már-már szabadság volt
Szép Zoltán egyetlen erdélyi magyar újságíróként vesz részt a pekingi olimpián. A tapasztalatairól kérdeztük.

Vizi Imre kiesett az Eurovíziós Dalfesztivál romániai elődöntőjében

Bátran ehetjük ezentúl a házi tücsköt is, az EU jóváhagyta élelmiszerként való felhasználását
