2023. szeptember 21. csütörtökMáté, Mirella
Kolozsvár >> Más város
Hajnali hírlevél >> Feliratkozás

Paradicsompaprika forrázva: befőzési receptek őszre

2011. szeptember 14. 10:44, utolsó frissítés: 2011. szeptember 15. 10:30

Hat recept és hat tipp egy erdélyi gasztrobloggertől, amelynek segítségével a befőzés és a tartósítás is könnyű feladat lesz.


Van, aki kifejezetten szeret befőtteket és savanyúságokat eltenni, és de a többség talán még mindig inkább a mamára bízza a feladatokat. Ezzel a receptgyűjteménnyel inkább az utóbbiaknak szeretnénk segíteni. A Kalandok a konyhában gasztroblog szerzője, Sütő Edith Magdolna gyűjtött össze kérésünkre hat receptet és hat tippet, amelynek segítségével garantáltan könnyebb lesz a dolgunk.

Paradicsompaprika forrázva

Hozzávalók: 5 kg piros vagy sárga húsú paradicsompaprika, 2 l víz, 5 dl ecet, 8 evőkanál cukor, 2-3 evőkanál jódmentes só, 1 csapott teáskanál szalicil, szemes bors, babérlevél, mustármag.

Elkészítése: A paprikát alaposan megmossuk, kicsumázzuk, majd mérettől függően négybe, hatba hasítjuk. A vízben feloldjuk a cukrot és a sót, majd az ecetet hozzáöntve felforraljuk. Amikor forr, beledobunk annyi paprikát, amennyi kényelmesen elfér benne, és néha megkavargatva újraforraljuk. Ekkor szűrőkanállal kiszedjük a paprikadarabokat, és amikor a lé ismét felforr, újabb adag paprikát dobunk bele. A műveletet addig ismételjük, amíg elfogy a paprikánk. Tiszta, száraz 7 dl-es üvegek aljára ízlés szerinti szemes borsot, mustármagot és babérlevelet szórunk, majd megtöltjük a leforrázott paprikával. A visszamaradt levet felforraljuk, félrevesszük a tűzről, belekavarjuk a szalicilt, és rögtön ráöntjük a paprikára. Az üvegeket ledugaszoljuk, és szárazdunsztban hagyjuk kihűlni őket.


Tipp: Ha sárga paprikát is teszünk el, először azt forrázzuk, csak utána a pirosat.



Paprikalekvár (ételízesítő)

Hozzávalók: 2 kg piros húsú paradicsompaprika, 40 dkg jódmentes só

Elkészítése: A paprikát nagyon jól megmossuk, kicsumázzuk, majd feldaraboljuk. Húsdarálón vagy robotgépben finomra daráljuk, és ép zománcú edényben főni tesszük. A forrástól számítva kb. 10 percig főzzük, miközben néha megkavargatjuk. Ekkor hozzáadjuk a sót, és újabb 10-15 percig főzzük. Végül tiszta, száraz üvegekbe töltjük. Az üvegeket ledugaszoljuk, kb. 5 percig felfordítjuk őket, majd visszafordítva, szárazdunsztba helyezzük.

Tipp: Felhasználáskor vegyük figyelembe a paprika sótartalmát!




Natúr paradicsomlé


Hozzávalók: tetszés szerinti mennyiségű érett paradicsom, 2-3 zöld paprika, 1 nagy csokor zellerzöld

Elkészítése: A paradicsomot alaposan megmossuk, majd feldaraboljuk, miközben csumáját és fekete részeit eltávolítjuk. Egy nagyobb edényben főni tesszük, és addig főzzük, amíg a paradicsom héja jól leválik a húsáról. Ekkor félrevesszük, hagyjuk egy keveset hűlni, majd átpasszírozzuk. A mag és héj nélküli levet visszaöntjük a főzőedénybe, hozzáadjuk a jól megmosott, egészben hagyott paprikákat és a megkötözött zellerlevelet, majd kb. félórát főzzük tovább. Azon nyomban, még forrón üvegekbe töltjük; az üvegek szájára celofándarabot helyezünk, majd rácsavarjuk a kupakot, és szárazdunsztba helyezzük.

Tipp: ha valaki nem bízik meg eléggé a szárazdunsztban, de mégsem szeretne semmilyen tartósítószert használni, akkor a megfőtt paradicsomlevet hagyja kihűlni, töltse üvegekbe, csavarozza rá a kupakot, és az üvegeket állítsa egy magasabb fazékba, amelynek aljára összehajtogatott újságpapírt tett. Háromnegyedig töltse fel vízzel, majd az edényt tegye kis lángra helyezett vasalátétre. Nagyon lassú tűzön kb. 30-35 percig gőzölje így az üvegeket, majd a vízben hagyja kihűlni.





Őszibarackcsatni


Hozzávalók: ½ kg hagyma, ½ kg sárgarépa, 1 kg őszibarack, 1 dl olaj, 1 tasak 2:1-ben zseléfix, 50 ml ecet, cukor, só ízlés szerint.

Elkészítése: A barackot jól megmossuk, a hagymát és a sárgarépát meghámozzuk. Egy edényben vizet forralunk, és az itt-ott bevagdosott barackokat 1-2 percre beledobjuk. Utána jéghideg vízbe szedjük őket, és megszabadítjuk a héjától, illetve eltávolítjuk a magját. Közben a hagymát apróra vágjuk, és az olajon elkezdjük dinsztelni. Amikor üvegesre párolódott, hozzáadjuk a finomra reszelt sárgarépát, kissé megsózzuk, és tovább dinszteljük együtt. Amikor a leve kezd elpárologni, hozzáadjuk a kis darabokra vágott őszibarackot, és kb. 10 percig főzzük együtt. Ekkor beleöntjük az ecetet, a cukorral elkevert zseléfixet (a tasakon lévő utasítás szerint), illetve, ha szükséges, utána sózunk, és ízlés szerint további cukrot adhatunk hozzá. Felforraljuk, és a forrástól számított 5 percig főzzük tovább. Ekkor tiszta, száraz üvegekbe töltjük, rácsavarozzuk a kupakot, néhány percre fejre állítjuk az üvegeket, majd mehetnek a szárazdunsztba. Különféle húsok mellé kínáljuk.





Szilvabefőtt, cukor nélkül

Hozzávalók: szilva tetszés szerinti mennyiségben, fahéjdarabkák, rum vagy rumesszencia, esetleg vaníliarúd.

Elkészítése: A szilvát jól megmossuk, és tetszés szerint egészben hagyjuk vagy kimagozzuk. Üvegekbe tesszük, fahéj- vagy vaníliadarabkákat dobhatunk mellé, illetve rummal vagy rumesszenciával ízesíthetjük, majd ledugaszoljuk őket. A kukta vagy a fazék aljára összehajtogatott újságpapírt teszünk, és belehelyezzük az üvegeket. Felöntjük hideg vízzel úgy, hogy az kb. az üvegek háromnegyedéig érjen, majd a kuktát lefedjük, és kis lángra helyezzük. A sípolástól számított 15-20 percig hagyjuk gőzölődni, majd zárjuk el a lángot. A vízben hagyjuk kihűlni. Az így eltett gyümölcs akár 2 évig is eláll.

Tipp: Cukorral is készíthetünk így befőttet, de ebben az esetben, mielőtt ledugaszolnánk az üvegeket, szórjunk a szilvára 2 evőkanál cukrot, és öntsük fel vízzel. A többi ugyanaz.



Alma-szilva ivólé

Hozzávalók: 3 kg zöld alma (savanyú), 55 dkg szilva, 35 dkg cukor, kb. 5,5 l víz

Elkészítése: A gyümölcsöket alaposan megmossuk; a szilvát kimagozzuk, az almát negyedeljük és kivágjuk a magházát. A feldarabolt gyümölcsöt kevés vízzel odatesszük főni, majd kb. 10-15 perc főzés után botmixerrel pürésítjük. Ekkor még öntünk hozzá kevés vizet, és az egészet leves szűrőn átpasszírozzuk. Passzírozás után tetszés szerint hígítjuk – összesen 5,5 l vízzel lett tökéletes számunkra, de ezt ki-ki ízlése szerint variálhatja – és újraforrástól számítva kb. 10 percig főzzük. Ekkor hozzáadjuk az ízlés szerinti cukrot (a gyümölcsök mennyiségétől és édességétől függően), majd, gyakran megkavargatva, további 10-15 percig főzzük még. Végül tiszta, száraz, üvegekbe töltjük, ledugaszoljuk, és néhány percre fejtetőre állítjuk őket, majd mehetnek a szárazdunsztba.


Ha tetszett a cikk, lájkold a Transindexet!

ÉletmódRSS